Dr. Solt György
(Kardos András)

Kefír

Aránylag rövid 4 - es élete folyamán az egyik „történelemformáló" esemény kreátoraként könyvelhető el. Ő, Zoltán Imre esti egyetemi osztálytársa volt és „Imre Bácsi a jóságos" szárnyai alatt repült a négyesbe.

Kitűnő alany volt az ugratásra és ismerve a mindig ugratásra, viccelésre kész uralkodó környezeti szellemet „kefir " életét pokollá változtatta és ez a tőlünk való távozásra késztette.

A pokolra ítéltetés az ő kissé különc természete és a vicc tűrőképességének minimális szintjenek együttes eredménye volt. A Kefir becenév Imre bácsitól (a jóságos) keresztapaságától adódott, már az egyetemen így hívták őt. A 4 - es be való beszármazásakor ő csak egyet kért Imrétől ; ne árulja el, hogy őt kefirnek „becézik".

Sohase felejtem el a drámai pillanatot, mikor debütálása első órájában a körbevezető bemutatkozásnál Luksi (Kaposvári Béla) a kézrázásnál így üdvözölte: „szevasz Kefir!"

Arcáról a Bánk Bán-i tragédia „nincs más vesztes a teremtésben, mint én, nincs más fájdalom, mint az én fájdalmam" érzése sugárzódott.

És ez a fajdalom egészen az agóniáig fokozódott, amikor a híres „kalapkúra" következett be! Egyik nap kefir egy vadonatúj Chamberlain angol kalapban állított be. Az új kalapját megmutatni szándékozóan, végigsétált a laboron (ekkor már a 17-es épületben voltunk) és szeme sarkából vizsgálta a hatást. Nagyon büszke volt az új kalapra!

Az ebédidő alatt Luksi megkerítette a „A" kalapot és azt a következőképpen készítette ki: egy seprűnyelet szalámi vágással, ferdén kettévágott és a hosszabban maradt rész ellipszis alakú felület közepébe egy varrótűt szúrt. A tű másik hegyével kiállt a seprűnyélből és arra rászúrta a kalapot és a kalapból kiálló varrótű tüskére ráillesztette a seprűnyél rövidebb csonkját. Így a kalap úgy nézett ki, mintha szolid seprűnyéllel lenne átbökve!

Az egész nagyszerű imitációt Solt Gyuri íróasztala melle állította.

Az ebédlőből való vissza téreskor mindannyian feltűnés nélkül Solt Gyurit figyeltük. A hatás frenetikus volt!

Gyurka első pillanatban „kibökte" a kibökött kalapot, azonban egyszerűen nem tudta elhinni amit látott. Hipnotikusan a kalapra meredve közeledett feléje, de ugyanolyan transz állapotban elsétált mellette és átsétált a másik szobába. Azután vissza sétált,  de ismét nem volt ereje megnyilvánulni. Miután egy párszor ezt megismételte, végül is a „barbárok között élek" megjegyzéssel kezébe vette a seprűs kalapot és hosszasan rámeredt.

Végül is Luksi kajánkodó „szép munka, ugye Kefir?" megjegyzése után kibontottuk a megkönnyebbülés zászlaját, lehúzva a rövid csonkot a kalapról, a „KALPAG" ismét fényében tündökölt. Azonban S. Gyuri a „hülye vicc" megjegyzés megtétele után is napokig még búskomor maradt!

A legmélyebb lelki sérülést mégis a híres krémes evési fogadás és annak eredménye okozta.

Mivel az én anyagi körülményeim - mint mindannyiunké ebben az időben — meglehetősen szűkösek voltak, az élelmezési költségek is „takarékos" módon kezeltettek.( Hiszen például a néhai hétvégeken összehozott bridzs partikból való késő éjjeli hazatéréskor, nem engedhette meg magának az ember, hogy egy taxiba üljön, vagy ha meg is reszkírozta azt, ez a többletkiadás teljesen felborította az egész hónapi háztartás ütemezését!)

Mivel ebben az időben én meglehetősen jó fizikai kondícióban voltam, eredményeképpen az én többéves sportolói tevékenységemnek. A „Honvéd" ifi csapatában birkóztam, Kárpáti Károly — volt olimpiai bajnok — edzésében. Mint „sorstársak és sporttársak" Karcsi bácsival néha titokban összekacsintva megosztottunk egy-két bensőségesebb titkot is. Egy ilyen alkalomkor mondta el nekem, hogy számára — a jó fizikai és technikai felkészültsége mellett — az ő „izraelita" mivolta adta meg neki azt külön szellemi virtust, hogy megnyerte a Berlini olimpiai aranyérmet. „Meg akartam mutatni Hitlernek, hogy egy zsidó viszi el a pálmát!" mondta.

A fizikai kondíció megtartásához nagymennyiségű tápanyag bevitele volt szükséges. Magyarul én annyit zabáltam, mint egy brandenburgi sörös ló! És bár a sportolás abbahagyása miatt a kalória leadásom lecsökkent de az étvágyam megmaradt. Anyagilag takarékos, kalóriában dús táplálkozásom példája volt a mindennapi ebédem, ami két óriási karéj „zsíros brúgóból" és az Izzóval szemben lévő közértből minden reggel beszerzett kilónyi paradicsomból állt. (egy kiló-egy forint!)

Solt Gyuri minden ilyetén történt étkezesemkor előttem elsétálva (mint keszeg, sovány és a rendszerint ilyen alkatok rossz humorérzékével megáldott) és fejet csóválva fejezte ki rosszallását az így tapasztalt étek pusztítás láttán.

Végül egyik nap meg is nyilatkozott. „Bandi" — mondta nekem —, „látom, hogy neked igen jó étvágyad van!" Ez így van, hiába is tagadnám, válaszoltam. „Meg tudnál Te enni húsz krémest egyszerre?" kérdezte. „Még soha nem próbáltam de azt hiszem, igen." „Hat én ajánlok Neked egy fogadást" — mondta. „Ha te megeszel húsz krémest egy fél óra alatt, én fizetem a cehhet és mivel én matematikus vagyok, minden elfogyasztott plusz krémes után egy számtani haladványú összeget fizetek."

Benne vagyok, — mondtam — egy feltétel alatt! Ha én a krémes evés közben ihatok szódavizet és ehetek zsíros kenyeret! Ő szó nélkül elfogadta feltételeimet, gondolva arra, hogy gyomrom adalékos megtöltése csökkenti a feladat sikeres végrehajtását, azonban a sós zsíros kenyér és a leülepítő hatású víz, megtörve az sok édesség geil hatását, csak jobb feltételeket biztosított.

A végrehajtás színteréül az Izzóval szemben levő cukrászda jelöltetett. Népes társaság keretében 4 órakor levonultunk a cukrászdába és rendeltünk 25 krémest. Sajnos, csak 18 krémesük volt! A problémát Luksi oldotta meg, aki átszaladt a szomszédos közértbe és onnan sikerült további 4 krémest beszerválni.

Végül is becsülettel bevágtam a 22 krémest szódavíz és zsíros kenyér (amit az ebédemből spóroltam meg) kíséretével!

Gyurka kifizette a számlát és felajánlotta a 3 forint prémiumot feltétele böcsületes teljesítése képen, azonban a prémiumról lemondtam. „Nagy mulatság, férfimunka volt!"

A következő napokban Solt György kedélyállapota a melankólia határát súrolta, annál is inkább, mert a „cukkolók", Luksival az élen, provokatív krémes célzásokkal macerálták. A veszteség feletti sérelem nem hagyta nyugodni a háborgó lelkiismeretét és pár nappal az „esemény" után Gyurka egy újabb javaslattal állt elő.

„Bandi, én elismerem, hogy te megetted a 22 krémest! De én láttam, hogy a 22.- iket már csak a legnagyobb erőfeszítéssel gyűrted magadba és képtelen volnál többet mint 22-t megenni! Beismered?" kérdezte.

Nem, volt a válaszom.

Solt: „ebben az esetben egy másodlagos fogadást ajánlok! Fogadjunk, hogy nem tudsz megenni 25 krémest!"

Én: Fogadjunk! Feltételek: szódavíz, zsíros kenyér, egy órai időmérés.

Solt: prémium ajánlatom, négyzetes haladvány premizálás, egy plusz után egy, kettő után négy, három után kilenc, és így tovább a négyzeten!

Ez alkalommal — okulva a bizonytalanság kiszolgáltatottságán, a krémeseket előre megrendeltük és két cukrászlap azaz 50 krémes szállítást kértünk — a laborba. Mindenki jelen volt a torna indításánál, Valkóval és Francival az élen.

36 krémest sikerült megennem és többre is tellett volna még, ha a disznó Márkus János bírt volna fegyelmezetlen önmegtartoztatásával és nem rohan neki pusztító vadállatként az én krémesemnek, habzsolásával másokat is a krémeseim elhappolására inspirálva!

Mivel nem akartam második Carnerává (a híres olasz profi nehézsúlyú boksz világbajnok akit menedzserei úgy kifosztottak, hogy fillérje nem maradván, mint spagetti zabáló reklámember végezte öreg napjait, Milánóban egy spagetti vendéglő kirakatában zabálva egész nap) válni az ajánlott prémiumra — mely ez alkalommal 407 forintra rúgott volna — most sem tartottam igényt. A számlát Gyurka kifizette.

Az eseményt követő napon egy Finn tudományos delegáció érkezett volna hozzánk. Iván Péter Francival konzultált, hogy mit lehetne ezeknek a Finneknek bemutatni? „Tudod mit Péter?",mondta Franci. A Kardos Bandi megeszik nekik negyven krémest, ilyet ők meg úgysem láttak!

Az ismételt vesztés igen mély nyomokat hagyván Solt Gyuri lelkében, nem állíthatom, hogy ez okozta, de hogy hozzájárult azt igen, hogy ő hamarosan kivált közülünk. Hogy ez menyire mely nyomokat hagyott benne, bizonyítja, hogy a mai napig is, ha ő megjelenik az „Akár HIKI, akár nem" évenkénti találkozón a Sport vendéglőben, mindig csak rövid ideig van ott és kijelenti, hogy ő csak azért jött, hogy az igazságnak megfelelő mennyiségű megevett krémes számot erősítse meg, ami 36 volt és nem 42 mint azt „egyesek" állítják!

(Solt Györgyhöz annyi kiegészítést azért tennék, hogy matematikus volt, és mint ilyen természetesen nehezen, vagy egyáltalában nem találta a helyét a mérnökök között.

Eredeti szakmájában tartósan tevékenykedett a BME villamos kari matematika tanszéken.[A szerk.])

TOVÁBB, VAGY VISSZA A TARTALOMJEGYZÉKHEZ