A „magnetronos” porlasztás hazai története

(Vágó György)

  

ELŐJÁTÉK

 

Az 1962-ben a HIKI négyes számú laborjában dogoztam, ami az Egyesült Izzó terültén volt akkor. Ezért számos kérdésben közös munkát is lehetővé tett a két intézmény dolgozói közt.

Ilyen volt, hogy Oldal Endre és Nágel Ferenc közös fejlesztési munkája, ami a Penning [1] vákuummérő kifejlesztése volt.

Már nem emlékszem, hogy miként kerültem kapcsolatba velük, de felajánlottam, hogy a tápegységét megépítem.

Nem tartottak rá igényt, de ettől függetlenül fokozott figyelemmel kísértem munkájukat.

A megépített eszköz semmiképp nem akart működni.

 

image001.jpg

1.     ábra

 

A feszültség bevezető elektróda eredetileg volfrám rúd volt. (A rajz kb.1:0.5 arányú.) A kívánt kisülés tere kicsiny.

A glimm kisülés begyújtása lavina effektussal történik. Kell egyetlen töltéshordozó, ami ezt a folyamatot beindítja.

Feltételeztük, hogy ez igaz a Penning kisülésre is. Ezért a volfrám rudat,  kicserélték tóriummal ötvözött volfrámra — amit az EIVRT-ben egyébként is használtak, — és a tórium, ami enyhén radioaktív, biztosította a begyújtáshoz szükséges „indító” töltés-hordozót.  Így a vákuummérő már kifogástalanul működött.

Ez volt az első találkozásom a Penning kisüléssel.

 

A második 1974. történt Frankfurt a. M-ben, ahol három hónapos ösztöndíjjal voltam. Itt feladatom volt impulzus üzemű Penning ionforrás tanulmányozása.

 

BEVEZETŐ

 

A félvezető gyártás lényeges része az aktív elemek „huzalozása” amit elnevezésem szerint a rossz diák módszerével valósítanak meg. ( A jó diák a műszaki rajzot tussal megrajzolja, míg a rossz, a pausz papírt leönti tussal és a feleslegest kikaparja.)

A félvezető szeletet egészében bevonják alumíniummal, és a felesleget kimaratják. A bevonást elektronsugaras párologtatással végzik, 99,999 %-os tisztaságú alumíniumból. (Ezt nálunk a Fémipari Kutató Intézet állította elő.)

 

Ez az eljárás tökéletesen megfelelt addig, míg az integráltság foka el nem érte azt a méretcsökkenést, amikor már a „huzalozás” károsodást szenvedett a rajta áthaladó áram, illetve az utólagos hőkezelés miatt.  Ezért az alumíniumot ötvözni kellett először szilíciummal (ez még — nehezen, de ment — elektronsugaras módszerrel), majd rézzel, (itt nem részletezendő kémiai és fizikai okok miatt), de ez már nem volt megoldható a régi eljárásokkal, újat kellet találni. Ez volt a magnetronos porlasztás.

 

Az 1974-es Temescal katalógusban jelent az első változata a magnetronnak. [2]

(Harcot indítottam — sokkal később — az elnevezés ellen, mert a név már foglalt volt, egy mikrohullámú adócső viselte. Ez van minden mikrohullámú sütőben. Elbuktam. A név maradt!)

 

Egy kis műszaki bevezetés.

A vákuumporlasztás — mint réteg előállítás — régóta ismert, de ez a félvezető technológiában gyakorlatilag nem használható, mert a porlasztásnál alkalmazott glimm kisülés töltéshordozói károsítják a félvezető struktúrákat.

 

A magnetron felfedezése az volt, hogy nem glimm, hanem Penning kisülést alkalmaztak. Ez úgy működik, hogy egymásra merőleges villamos és mágnes térben a plazma gyűrű alakot vesz fel. (A Penning kisülés és a katódporlasztás fizikájának részletes leírását mellőzöm.)

 

image002.jpg

2.     ábra

 

A gyűrűben maradnak a töltéshordozók, és abból esetleg kiszóródók már nem okoznak károsodást a forrás közelében elhelyezett félvezető szeletben. (A technológia váltással egyidejűleg áttértek az egyedi szeletmegmunkálásra.) 

 

Az elektronsugaras párologtatás és a magnetronos porlasztás

összehasonlítása

 

image004.jpg

3.     ábra

 

(A Penning porlasztás elnevezés tőlem származott, de a „magnetron” győzött.)

-------

 

Nálunk a történet úgy kezdődött, hogy a MEV (Mikroelektronikai Vállalat, a  Híradástechnikai Kutató Intézet [HIKI] jogutódja)  vezérigazgatója Nemeskéri Iván, részt vett egy nemzetközi kiállításon, ahol találkozott nevezett eszköz egy kivitelével, és hazajövet utasításba adta, nekem, hogy fejlesszem ki a magnetront!

 

Akkoriban az elektronsugaras párologtatás egy — általam szabadalmazott — egy új eljárással, az „ionos párologtatással” foglalkoztam [3], és nem kívántam abbahagyni!

 

Itt kell megjegyeznem, hogy elektronsugaras forrásfejlesztéshez szükséges mágnesek alkalmazásához elcsábította az akkori igazgató helyettes dr. Erdélyi János barátját, Kertész Gábort az Izzóból a MEV-be.

Gábor a mágnesek szakértője, az elkövetkező időkben közvetlen munkatársam lett.

(Az idők során kiderül, hogy a szabadalmam akaratlan koppintás volt!)  

 

Dr. Erdélyi utasítására — a 70-es éve vége felé — abba kellett hagynom minden egyéb tevékenységem és feladatommá tette a magnetron kifejlesztését Kertész Gáborral közösen.

(Elnézését kérek az olvasótól, de negyven valahány év elteltével a pontos dátumokra nem emlékszem!)

 

Gáborral együtt egy csoportot bíztak rám, melynek tagjai (változó időtartamban): Nemeskéry Géza, Szakály István, Backhausz László, Karányi József, Runge János, Goldmann Róbertné, Nagy György voltak.

 

Az első lépést Gábor tette. Szerzett négy darab tégla alakú mágnest, melyet a rövidebb oldalán mágnesezett fel. (A mágnesező berendezést is Ő készítette.)

 

image006.jpg

4. ábra

 

A fenti ábra szerinti elrendezést vas alapra helyezte valamint a vákuumrendszerbe szigetelő alapra helyezte, és egy izzó soron át 1000 voltos tápegységet kapcsolt rá. (Az izzó sor azért kell, mert a kisülés negatív ellenállású. [Áram generátor.])

Lefedte egy vékony alumínium lappal. A vákuum kellő értékre beállítva, a Penning kisülés elindult, és fennmaradt tartósan, bizonyítva, hogy nem boszorkányság a magnetron!

(Bárány István kollégám ezt a jelenséget meglátva, felkiáltott: „ez ilyen egyszerű???”) 

 

A továbbiakban egyértelműen a katód (target) mindig nagy (max 1kV) negatív feszültségen van az anód föld potenciálon. 

(A korábban említett gyújtási problémát a mindenütt jelenlévő kozmikus sugárzás oldotta meg, mely a kisülési tér kis mérete miatt a vákuumérésnél nem működött.)

 

Az eredményes munka érdekében a  véletlen szólt közbe. A KFKI egyik részlegében üzembe helyeztek egy amerikai (Varian) vákuum rendszert. A megrendelésben szerepelt az u.n. S-GUN, ami — a Temescalt — kivéve a piacon kapható egyetlen magnetron volt. (A nevét az E-GUN [elektronsugaras párologtató forrás] mintájára kapta, ahol az S a „sputtering” [porlasztás] szót rejti.)

 

Sajnos ez árucikk a cocom lista első helyei közt szerepelt. (Az 1970-éves vége.)

Természetesen nem szállította a cég!

 

De! A vákuum kamra első kinyitásakor találtak benne egy részletes munkanaplót, és az S-GUN részletes gépkönyvét. Ezt a géppel dolgozó kolléga — tudva, hogy ennek fejlesztésével én foglakozom — átadta nekem a gépkönyvet, amiben az S-GUN keresztmetszeti képe is benne volt. [4]

 

image007.jpg

5. ábra

A Varian S-gun erdeti rajza. (Henger szimmetrikus)

(A magyar elnevezések már tőlünk származik)

 

 Nem került nagy fáradságunkba „megfejteni” a rajzot, és ennek alapján megépíteni a magnetron ezt a kivitelét. Gondot csak a speciális formájú mágnesek jelentették.

Ezt a problémát Gábor a KÖVAC kapcsolata lévén legyártatta.  

 

Az első tápegységet Kertész Gábor építette, a továbbiakat Nemeskéry Géza tervei alapján — erre a célra már korábban létrehozott csoportban — Runge  János és társai építették. (12. Ábra)

 

A megépített S-gun modellt üzembe helyeztük először alumínium targettel (a target a porlasztandó anyag).

Az alumínium réteget felhasználtuk, majd vizsgáltuk a target kihasználtságát, annak  felhasználása után.   

 

 

 

image008.jpg

6. ábra

 

Az S-gun-al szerzett tapasztalatok az alábbiak voltak:

1.)  Nagyon kicsi a target kihasználtság (30 %)

2.)  Rossz a rétegvastagság eloszlás

3.)  Nem lehet könnyen más anyagból targetet készíteni (szerezni).

 

(Ez utóbbi egy igazi „hoppá” volt: megrendeltünk a gyártó cégtől egy tantál targetet, de a válasz az volt, „adjuk meg a gyártási számot!”  Na ez nem volt.)

Nálunk a szükséges tisztaságú tantál nem volt, de ha lett volna is, ilyen formájúra munkálni, rendkívüli anyag veszteséggel járna.

 

A szakirodalomból egyértelműen kiderült, hogy a maximális porlasztási sebesség ott valósul meg, ahol a mágneses tér merőleges a targetre. Egy nagyon kis terület, ezzel is magyarázható rossz target kihasználtság.

A rossz rétegvastagság eloszlás pedig a target formájából adódott 

 

A levont következtetésünk az volt, hogy csak vízszintes targettel és lényegesen módosított mágnes térrel lehet használhatóbb forrást készíteni.  

 

Azt ötletet — miszerint a mágneses teret úgy kell módosítani, hogy nagyobb területen legyen a tér közel merőleges a targetre , segéd mágnesekkel lehet biztosítani, — szabadalmaztattuk, és a gyakorlatban is alkalmaztuk. [5]

 

image009.jpg

7. ábra

 

Az ábrán az első — segéd mágnesekkel készült — magnetron vázlatos ábrája látható. A fő- és segéd mágnesek hengeres NiCr.  típusúk. A segéd mágnesek gyűrű szerűen veszik körbe a fő mágnest. A gyakorlati kivitele a 7. ábrán látható.  

 

image031.jpg

8. ábra

 

Ebben a kivitelben az anódot is hűtöttük. A target hűtést az S-gun megoldásáról másoltuk.

A targetet azért kell hűteni, mert a betáplált teljes villamos energia azon nyelődik el. (A mi általunk tervezett és gyártott források maximális teljesítménye 10 kW volt)

A targetet a peremén hűtöttük.

 

Ez a forrás már iparilag alkalmazható volt. HIM 10 nevet kapta.

 

A beüzemelés során egy alkalommal semmiképp nem gyulladt be a kisülés. Az árnyékolást 2 mm-el megemelve a forrás működött. Ebből arra a következtetésre jutottunk, hogy a target felett nem szerencsés föld potenciálon lévő fémet elhelyezni, mikor,  — mint már említettem — a target nagy negatív potenciálon van.

 

További fejlesztési lehetőséget kínál az a tény, hogy itthon is kifejlesztették a kobalt-szamárium (SmCo) mágneseket a Vasipari Kutató Intézetben.

 

Gábornak — természetesen — ide is volt kapcsolata, ezért kívánságára legyártották azokat a mágneseket, melyek az előző típusban szerepeltek, az SmCo mágnesek nagyságrenddel nagyobb térerőt gerjesztettek mint a NiCr mágnesek, ezzel lehetőségünk nyílt csökkenteni a forrás méreteit.

 

Gábor jelentős ötlete volt a pólus saru, mely a mágnes tér irányát optimalizálta.

 

image012.jpg

Pólus saru

9. ábra

 

Ez olyan jelentős változást okozott, mely a plazma lényeges lokalizálását okozta.

Ezt a tény egy sokkal később gyártott (és segéd mágnes nem tartalmazó) 5 cm target átmérőjű forrás (TORUS 5) plazma képével vázolom:

 

image035.jpg

image036.jpg

                                           pólus saru nélkül

                         pólus saruval

10. ábra

 

A megépített kísérleti forrás segítségével a félvezetők fémezését mind alumíniummal, mind az Al/Si/Cu ötvözettel megoldottuk. Ebben a munkában szorosan együttműködtünk Glaser Péterrel.

 

A nagy tisztaság miatt óriás kristályok alakulnak ki. (L.: 11. ábra)

 

A target kopása is jelentősen növekedett:

 

image017.jpg

Az eredeti és a használt target

11. ábra

 

A technológia fejlesztés során a következő lépés az „átlátszó vezető” fejlesztésére került sor, melyet a folyadékkristályos kijelzők gyártásának a feltétele. Ebben a  témában segítségemre voltak Ligeti Róbertné a téma vezetője és  Hanusovszki Andrásné. (Porlasztott anyag indium ón ötvözet volt.)

 

Közben — párhuzamosan — a forrást is fejlesztettük. Több változat is született, de megkímélem az olvasót ezek ismertetésétől.

 

Az a forrás mellyel az In/Sn ötvözet porlasztást végeztük már lényeges fejlettebb volt, mint az M10.

 

A történet itt jelentős fordulatot vett.

Strausz Tamás megrendelt — a HIKI-be már korábban beszállító USA lévő cég vezetőjétől Kiss Zoltántól — egy vákuum rendszer,  magnetronnal együtt. A rendszer megérkezett  és személyesen Kiss úr adta át.  Az átadás  során  sűrű  elnézést kért,

mert az embargó miatt az S-Gun-t nem tudja szállítani! Erre Strausz azt válaszolta: „nem baj, nekünk van jobb!” Kiss úr azonnal látni akarta. Megmutattuk. A látogató azonnal elismerte, hogy ez valóban jobb, mint az S-Gun! Sőt, üzleti lehetőséget látott benne.

Ezért felajánlotta,  hogy küldjünk ki  hozzá egy forrást, tápegységgel  együtt, és  két hónapra  egy dolgozót,  aki  majd  kezeli.

Ekkor Eszes Nándor volt a főnököm, Ő  utazott ki üzembe helyezni a  rendszert, majd  én váltottam, azzal  a feladattal, hogy

egyrészt bemutassam a forrást szakértőknek és várható vevőknek, ugyanakkor segítsek kidolgozni „átlátszó vezetőt” napelem céljára.

 

image018.jpg

10 kW-os tápegység [6]

12. ábra

 

Kiss Zoltán cégét — akkor — Chronar-nak hívták (Princeton, New Jersey), és kvarcórák gyártásával foglalkozott. (Akkor még plazma kijelzőkkel.)

Egyidejűleg folyt a napelem fejlesztés. (A HIKI és utódja a MEV felszámolása után nem sokkal Kiss Zoltán Budapesten napelem gyárat létesített Strausz Tamás igazgatásával.)  

 

A kitűzött célt nem sikerült teljesítenem. Egyetlen szakember tekintette meg a forrást (J.C.Vossen [7]) aki elismerőleg nyilatkozott a forrásunkról. (Ő és társa volt az első, aki ezen eljárásról publikált, ezért a témának elismert szakembere volt akkor.)

 

Szerintem rontott az üzleti esélyünkön dr. Erdélyi János, aki a — látogatása során — közös tárgyaláson hangsúlyozta, hogy ez még nem „kiforrott” típus. (Bár — mint később kiderült — igaza volt, de én akkor és ott, legszívesebben megfojtottam volna!).

 

A kért technológiát a műszaki feltételek hiányosságai miatt, — melyet ottlétem alatt nem orvosoltak — nem tudtam megvalósítani, de mint később kiderült, (a napelem gyár telepítésekor) ez nem okozott problémát. 

 

A fenti okok és a Chronar profilja miatt Kiss Zoltán azzal szállt ki az üzletből, hogy azt átadta egy profi vákuumtechnikai cégnek a „LESKER VACUUM”-nak.

 

Ez a váltás sikert hozott, mind a cégemnek, mind nekem, és Leskernek is. Számos változtatást kértek a forráson, míg megszületett a jól forgalmazható és az ipari igényt is kielégítő forrás, mely a „keresztségben” két nevet is kapott. Az USA-ban „TORUS 10” néven futott, (A kisülés formája valójában toroid de a torusz jobban hangzik!).

 Itthon a „Pentron 10” nevet kapta.     

 

TORUS 10 felépítése

image021.jpg

13. ábra

 

és gyakorlati kivitele tartozékaival

image023.jpg

14. ábra [8]

 


 
A Lesker cég — tápegységet nem vett tőlünk — de forrást számosat.

 

A MEV  felszámolásáig (1989-ben) 23 típust fejlesztettünk ki. Mind olyat, ami a vákuum rendszerbe építhető, illetve arra kívülről szerelhető. A TORUS 10 külső terű változata a 13. ábrán látható:

 

 

image024.jpg

15. ábra [8]

 

A TORUS 10 sikerét biztosította, hogy abban az időben jelent meg a nemzetközi piacon, mikor sok helyen tértek át az egyszeletes megmunkálásra, és a szelet méret 10 inch volt. Ebben a tartományban a forrás (a fémezés távolságában) biztosítja a ±10 százalékos réteg egyenletességet. (Ez azért lényeges, mert következő művelet a maratás, amely igényli ezt az opciót.)

 

További előnye, hogy a target kihasználtság 60%, míg az S-Gun esetében csak 30% volt.

 

A target kopás

image026.jpg

16. ábra [8]

 

A huszonhárom típusból kettőt emelek ki. Az első a Pentron 20M mely 1984-ben a Lipcsei vásár nagydíját kapta:

 

image027.jpg

17. ábra

 

A második megemlítendő forrás a TORUS 2U (2cm a target átmérő az U az ultravákuum kivitelt jelenti).

Az ultravákuum (UV) kivitel azért fontos, mert az UV rendszereket 400 C0ra kelle kifűteni az UV elérése céljából, de az alkalmazott SmCo mánesesek Curie pontja 250 C0  ezért belsőterű forrás nem alkalmazható, mert a kifűtés idejére a mágneseket el kell távolítani.

 

(A érdekesség kedvéért: a fejlesztés időszakában a Leybold cég hazai ügyvezetője lebeszélni kísérelt meg, azzal, hogy a cége csak  5 darab UV forrást tudott csak eladni)

 

Ugyanakkor a Lesker cég három TORUS 5U alkalmazásával szupravezető rétegek előállításra komplett rendszert hozott létre, melyet még a katalógusának címlapján is szerepeltette:

 

les.bmp

18.ábra [8]

 

A gyümölcsöző együttműködésnek fontos feltétele volt a Mechatronika főosztály, mely gyakorlatilag a fejlesztéssel integrált gyártást is magában foglalta, és egy saját épülete volt a MEV területén. (C épület). Vezetője Eszes Nándor volt.

 

1988-ban az alábbi cégeknél működött a TORUS család valamelyik változat:

 

IBM Corporation

Hughes Aircraft   

TRW Electronics & Defense

Honeywell

Rockwell International

Martin Marietta Energy Systems

Intel Corporation

University of California

Pensylvania State University

Raytheon Company

 

1984-től 1989-ig — a MEV felszámolásáig — 660 különböző típusú TORUS magnetront szállítottunk a Lesker cégnek, közel 1000000$ értékben.

 

A felszámolás során felvetődött, hogy a Lesker cég megveszi a Mechatronika főosztályt, de a MEV akkori vezérigazgatója dr. Balogh Béla azzal a feltétellel vállalta volna az „üzletet”, hogy a felszámolás okát okozó vállalati tartozás főosztályunkra eső részt a vevő átvállalja! Na ezt a feltételt Lesker nem kívánta megfizetni, helyette létrehozott Budapesten kereskedelmi kirendeltséget Eszes Nándor vezetésével.  

 

A fejlesztés és a gyártás ekkor átkerült a Lesker céghez ami mind a mai napig tart (2016). [9]

 

t10ma.jpg

19. ábra [9]

A TORUS 10 ma

 

UTÓSZÓ

 A 2000-es évek elején a Temscal az összes magnetron gyártót beperelte szabadalom lopás címén, ezért minden magnetron gyártót arra büntették, hogy a target négyzet inchenkén valamilyen (nem csekély [sajnos nem emlékszem mennyit]) összeget fizessenek a Temescalnak

A Lesker cég ezt az ítéletet megtámadta, arra hivatkozással, hogy a szabadalomban az a kitétel szerepel, hogy „a mágneses erővonalak a targeten átmennek” feltételnek a TORUS gyártmányok nem felelnek meg, és ezt kísérletileg bizonyította is.

Ennek eredményeként a Lesker cég lett az egyetlen melynek nem kell fizetnie.

 

 

IRODALOM

 

1.     Penning, F.M. : US Patent No. 2.146.025 (1939).

2.    Tesmescal katalógus (1974).

3.    Vágó György:  OTH Lajstromszám : 171 905 1973.

4.    Varian gépkönyv (S-Gun).

5.     Gábor Kertész, György Vágó:   USP : 4,282.083 1981.

6.     Runge János magán közlés.

7.     Vossen, J.L.-Kern, W.: Thin Film Processes.  Academic Press, New York, 1978.

8.     Lesker katalógus 1987.

9.     https://www.lesker.com/newweb/deposition_sources/torus_sputtercathodes_performance.cfm