Dr. RÉDL ENDRE*

 

 

1906 – 1993

(Dallos András)

 

 

Mérnöki diplomáját 1928-ban szerezte meg a budapesti Műegyetemen. Ezt követően mintegy három évig a Standard vállalatnál dolgozott Budapesten, ill. Párizsban. Részt vett a magyar rádióadók tervezésében, szerelésük vezetésében. (Lakihegyi 120 kW-os középhullámú adóállomás a magyaróvári, pécsi, miskolci, nyíregyházi relé adóállomások és a székesfehérvári rövidhullámú adóállomás.)

 

Ezután az elektroncső alkalmazási területéről áttért a vákuumtechnika területére. 1932-től három évtizeden át a Tungsramnál dolgozott. Kezdetben az elektroncső laboratóriumban működött, Winter Ernő munkatársaként.

 

A Tungsram 1935-ben megkezdte a léghűtéses adócsövek, higanygőz egyenirányítók és a vezérelt, gáztöltésű egyenirányítók fejlesztését és gyártását. Ekkor dolgozta ki a katódnak használt volfrámfonalak tóriumbevonását, a grafit és cirkonozott anódok és rácsok gyártási technológiáját.

 

Az adócsőgyártásának a Magyar Adócsőgyárba való átvitele után mint a Tungsram főkonstruktőre működött és irányította a rádió vevőcsőfejlesztést,a gyártási és vizsgálati eljárásukkal együtt. Az elektroncsövekkel kapcsolatok a hegesztett M katódra, valamint az alumíniumoxid-szigetelő javítására vonatkozó szabadalma. Fényforrásokra vonatkozó szabadalmai közül egy a trópusálló fénycsőgyújtóra vonatkozik.

 

1962-től egy évtizeden át az Országos Műszaki Fejlesztési Bizottságnál dolgozott koordinátorként. Emellett a Távközlési Kutató, illetve a Híradástechnikai Kutató Intézetben működött konzultánsként.

 

Oktatói tevékenységét korán, már pályája elején, a Standard vállalatnál kezdte, mérnöki továbbképző előadásokat tartva. Ilyen volt Porubszki Jenővel közösen tartott előadása és publikációja a BME Mérnöktovábbképző Intézetnél, a  Vákuumterek lezárásának módozatai”-ról. Az esti Műszaki Főiskolán majd a Budapesti Műszaki Egyetemen  1949 óta tanított és adott ki jegyzetet  Ipari elektronika, majd Vákuumtechnika címen.

 

1963-ig a Tungsram Technische Mitteilung című folyóiratának szerkesztője volt. Összeállította a négynyelvű Híradástechnikai értelmező szótár elektronikai részét.

 

_________________________________________________________________

*Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig (Better, MTSZ, OMIKK 1997) 670. oldal

 

Egyéb forrásból:

 

A Híradástechnikai Tudományos Egyesület (HTE) főtitkári posztját 1949 és 1950 között töltötte be. 1964-ben a (HTE) által alapított Puskás Tivadar díjjal tüntették ki. 

 

EMLÉKEK BANDI BÁCSIRÓL

 

Emlékeim Rédl Endre úrral kapcsolatban.

(Mészáros Sándor)

                                                     

1950-ben léptem be az EIVRT Rádiócső gyárába, ahol kezdettől fogva 1954-ig a Winter féle fél-fűtőáramú katódok elektroforetikus emissziós massza felvitelével foglalkoztam. A gyárban minden héten u.n. minőségi értekezletet tartottak, ahol nekem is kötelező volt megjelenni. Rédl Bandi bácsi is rendszeresen részt vett a megbeszéléseken, ahol általában hallgatott, majd a szobájában tartott külön megbeszélést azzal a kollégával, akit az adott témában felvilágosítani akart. Számos esetben rám is sor került, ezért neki is köszönhetem, hogy szakmai ismereteim gyorsan kiszélesíthettem ezen a megbeszéléseken. Ennek során hamar bátorkodtam is kérdezni is tőle, ha valamilyen problémát nem értettem. Bandi bácsi ilyenkor a legalaposabban mondta el az ismertetést, vagy véleményt. Barátságunk így elmélyült és jellemzően számos esetben mondta másoknak, hogy „kérdezzétek meg a Kis Mészárost”.

 

Nagyon jól megismerte a kollégákat, de hibáinkért vagy tévedéseinkért soha nem kaptunk tőle „letolást” csak segítő készséget. Mivel személyében a rádiócső gyártás felügyelője volt, így jutalmazásra nem volt lehetősége, ilyenkor a feladat elvégzéséért szimbolikusan, mosolyogva adott  egy „vízilovat vagy elefántot” jutalmul. Persze akkor a gyáregység vezetőnél a prémiumosztáson Ő is részt vett.

 

Amikor 1954-ben kineveztek egy gyártórészleg osztályvezetőjének megtudtam, hogy Ő javasolt engem. Mindig felkarolta azokat a fiatal kollégákat, akiket a gyártásban, vagy a fejlesztésben értelmesnek, intelligensnek ismert meg. Számos kollégához bement a laboratóriumba és ott beszélte meg a felmerült problémákat. Oldal Endre, Nágel Feri és Ugrósdi Laci rendszeres kapcsolatban állt vele. Ez az általa folytatott vezetői magatartás és kapcsolat a részünkről nagy tiszteletet és szeretete váltott ki. 

 

A magam részéről a 60-as években történt esetemet szeretném ismertetni. Nagy gondot okozott annak a megállapítása, hogy egy adott TV-vevőcsőből mekkora mennyiség gyártására kell felkészülni. Én találtam ki, hogyha az európai, főleg németországi TV gyáraktól beszerezzük a készülék kapcsolási rajzát és az alkalmazott csöveket összegezzük, akkor égy általam „gyakorisági faktornak” nevezett számot kapunk, ami a várható kereslet megbecsülésére alkalmas. Első alkalommal ezt Bandi bácsinak adtam oda, ami neki annyira tetszett, hogy elnevezte „Mészáros féle gyakorisági faktornak” és kérésére évente készítettem el a kereskedelem és a gyártás használatára. Band bácsi is segített, minden külföldi útjáról hozott nekem kapcsolási rajzokat.

 

Amikor Bandi bácsi az OMFB-be került már csak ritkán találkoztunk és ilyenkor kerülte a gyári, EIVRT-vel kapcsolatos beszélgetést, viszont szívesen meghallgatta magánéletünk alakulását. 

 

Dr. Rédl Endre (Bandi bácsi)

(Vágó György)

1958. kerültem a HIKI elektroncső laboratóriumába, ahol is az első jelentősebb munkámat a Tungsram Technische Mitteilungen című folyóiratban kívántam megjelentetni. Ez alkalommal (1961.) találkoztam a folyóirat egyik lektorával, aki Bandi Bácsi volt.

Elolvasta a kéziratomat és több alkalommal jegyezte meg "Gyuri, ezt nem értem". Az első ilyen alkalommal gondolatban felgyűrtem az ingujjamat és hozzátettem "na majd én megmutatom…!" Az ezt követő diszkussziók során, minden esetben, kiderült, hogy éktelen hülyeséget írtam le. Ettől kezdve rettegtem attól, hogy Bandi bácsi "valamit nem ért!"

1964-ig több alkalommal találkoztam Bandi bácsival, de ezek nem igazán említésre méltó események voltak.

1966-ban a Fogarasi útra helyezték csoportunkat, ahol elektronsugaras párologtatás különféle módszereinek fejlesztésével foglalkoztunk.

Ezidőtájt Bandi Bácsi az Országos Műszaki Fejlesztési Bizottságban (OMFB) dolgozott, jóval a nyugdíjkorhatáron túl.

Majd innen is nyugdíjba vonult és ezzel egy időben megkeresett, hogy havi 1Ft. eszmei fizetésért hadd dolgozzon a laboratóriumunkban, mert már régen kiesett a gyakorlati munkából és az nagyon hiányzik neki.

Én ezt az ajánlkozást nem csak örömmel vettem, hanem nagy megtiszteltetésnek is, mert ebben a gesztusban azt véltem felfedezni, hogy témáinkat vagy személyemet éri kitüntetés. (Valójában korábbi munkáihoz a mi témánk állt legközelebb.)

Másfél évig dolgoztunk együtt, de ezalatt a képletes 1Ft-os fizetést sem kapta meg, mi viszont rengeteget tanultunk tőle.

Példaképpen egy esetet említenék meg: már kifejlesztettük a párologtató forrásunkat, és számos réteget állítottunk elő, jelentős gyakorlati tapasztalatokra is szert tettünk. Ezek közül az egyik az volt, hogy szigetelő vagy rossz vezető porát nem lehet párologtatni, mert minden szemcse feltöltődik és ezért egymást taszítva kirepül a tégelyből. A jelenség pontosan olyan mintha a port vihar fújná ki. No ezt Bandi bácsi nem tudta és egy alkalommal mikor valaki cermet port hozott, hogy réteget készítsünk belőle, Bandi bácsi betette a tégelybe és gond nélkül párologtatta. (Ez az eset szülte azt az aforizmámat, hogy "saját babonáink bűvöletében élünk".)

Későbbi kapcsolatunk során Bandi bácsi minősítette a "főnöki" magatartásomat, ami a legkisebb mértékben sem volt hízelgő.

Számos esetben fordultam hozzá — már a lakásán — műszaki tanácsért és soha nem eredménytelenül. Egyik jellemző eset a transzformátor problémánk volt. Az elektronsugaras párologtató és hegesztő rendszerek általános tulajdonsága, hogy — itt nem részletezendő okok miatt — gyakori a rövidzár. Ez ha vákuumban történik, rendkívül meredek áramlökést okoz, melyeknek közismerten jelentősek a nagyfrekvenciás komponensei, ezért gyakoriak a tápegység (10-30 kV) meghibásodásai, elsősorban a nagyfeszültségű transzformátorok zárlata.

Ezt kiküszöbölendő javasolta Bandi bácsi a "bevezető tekercsek" használatát, mely a nagyfeszültségű technikában közismert, de számomra ismeretlen volt.

A nyolcvanas évek elején sor került arra, hogy megírjam — az 1964 óta tervezett — kandidátusi disszertációmat, melynek gyakorlatilag minden sorát vele beszéltem meg, számítva a rendkívül kritikus szemléletére. Segítsége felbecsülhetetlen volt.

(Itt kell köszönetet mondanom Rózsa Évának aki viszont a szerkesztésben szerzett múlhatatlan érdemet.)

A védésem — Bandi bácsi szerint — kitűnően sikerült, de természetesen ezt nem nekem mondta, hanem feleségétől tudtam meg.

A védésem után is gyakori vendég voltam náluk, főleg műszaki kérdések megvitatása céljából, részben baráti látogatásként.

Személye, segítőkészsége, felkészültsége, általános műveltsége példaképemmé vált és kitörölhetetlen nyomot hagyott bennem.

BANDI BÁCSI

(Barla Endre)

Feleségemmel ma több órás múlt-kutatást tartottunk Bandi bácsira való emlékezés kapcsán és ürügyén.

Feleségem a Tungsramban, a rádiócsőgyártásban kezdett dolgozni. 1963-ban kapta osztályvezetői kinevezését a ”Rádiócső Minőségellenőrzési Osztály” élére, de már ezt megelőzően éveken át a minőségellenőrzésben típusfelelősként dolgozott. A minőségellenőrzés vállalati szervezete a vállalat fejlődésével együtt szinte folyamatosan változott. A ’60-as években a rádiócső szakmai főellenőr Csornai László volt (meghalt 1990-ben), akivel Bandi bácsi (mint rádiócső főkonstruktőr) rendszeres munkakapcsolatban állt és mind emberi kvalitását, mind szaktudását nagyra értékelte. Bandi bácsi munkamódszerében a hierarchikus kapcsolatok használata és tiszteletben tartása mellett az informális információ­­áramlás használata is jelentős szerepet játszott, azaz közvetlenül is fordult a forrásokhoz, akár szerelőnő szinten is. Feleségemet is gyakran megkereste és megvitatták a konkrét minőségproblémákat. Így került sor arra is, hogy elemzések és viták eredményeként Bandi bácsi egy rádiócső-jelleggörbe töréspontját „Ica-pont”-nak nevezte el és ez a név közhasználatúvá vált a Rádiócsőgyárban. Bandi bácsit feleségem a személyes érintkezésben barátságos, korrekt, segítőkész embernek ismerte.

Én 1950-ben szereztem vegyészdiplomát az ELTE TTK-n, ahol a Fizikai-Kémiai Intézetben tanársegédként dolgoztam 1953-ig, majd a Távközlési Kutató Intézet Vákuumtechnikai Főosztályára (TKI 2) vett fel Winter Ernő. (Váltásom oka, csak zárójelben: egyetemi pályát terveztem, de – mint utóbb kiderült – származásom miatt kandidátusi felvételem, jó felvételi vizsgák ellenére több ízben meghiúsult). Az Egyesült Izzó (EIVRT) területén lévő ”TKI 2 labor  1956 előtt főként katonai jellegű feladatokkal foglalkozott, az Egyesült Izzó termékeihez fűződő kapcsolatok (katódsugárcső, TV-képcső témákat kivéve) szinte nem is voltak. 1956 után az együttműködés kiszélesedett. Ennek egyik területe volt a vidikon típusú fotokonduktív TV-képfelvevőcső kifejlesztése (licencia alapján) a TKI 2-ben, majd gyártmánybevezetése az Egyesült Izzóban. A PTW-től (Wiesbaden) való know-how átvételére és a TKI 2-ben a fejlesztés irányítására kaptam megbízást 1961-ben és ez számomra az Egyesült Izzó érdekelt szakembereivel való hivatalos kapcsolatfelvételt és együttműködést jelentette. Ennek során keresett meg Bandi bácsi, aki feleségem révén már ”tudott rólam  és hamarosan ”kedves druszám”-nak nevezett, amire büszkén emlékszem a mai napig. Sokszor érdeklődött a fejlesztés eredményeiről, megbeszéléseink tárgyszerűek voltak, barátságos légkörben zajlottak.

Bandi bácsi az elektroncső fejlesztésnek és gyártásnak egyik meghatározó alakja volt már a II. világháború előtti időszakban. A fentiekből kitűnik, hogy Bandi bácsi hivatali működésének az utolsó szakaszában kerültünk vele kapcsolatba mindketten. Az elektroncsőgyártás 50 éves évfordulóját 1968-ban ünnepelte az EIVRT! Akkor több napos ünnepi rendezvényen áttekintő előadások hangzottak el a Technika Házában (a mai TV-székház). A ”hőskor” tanúi közül már alig él valaki, hiszen mi, az akkori fiatalok is már megöregedtünk (én 1928-ban születtem). Az évforduló alkalmából készült tablón Bandi bácsi nem szerepel (nem tudjuk, mi az oka). A tablón szereplők közül Mészáros Sándor az a személy, aki az ’50-es évek elejétől a rádiócsövek fejlesztésével és gyártásával foglalkozott (végül mint a Rádiócsőgyár igazgatója) és a vevőcső fejlesztés és gyártás EIVRT-beli történetét is feldolgozta. A még élők közül Kerekes Béla is azok között volt, akikkel Bandi bácsi szoros szakmai kapcsolatot tartott. Külföldön élnek Dallos András, Palócz István és Váradi Péter, akiknek szerepük volt a vevőcső fejlesztésben és bizonyosan ismerték Bandi bácsit.