Én is dolgoztam a négyes laborban
(Vágó György)

 

1958-ban kerültem e neves műintézményhez. Felvételi vizsgát Házman Pistánál tettem, aki többek közt azt kérdezte, hogyha egy üveggömbben kiegyenlített karon egy fa kocka merül vízbe, mi történik, ha a levegőt kiszivattyúzzuk? Erre azt válaszoltam, hogy elpárolog a víz. Pista erre nyűgös lett és azzal egészítette ki a kérdését, hogy víz helyett legyen higany. Nem emlékszem, hogy mit válaszoltam, de bizonyos, hogy nem volt kielégítő, mert Pista nem javasolta felvételemet.

Pista véleménye ellenére felvettek és mintegy három hétig ő volt a főnököm. Ferrit antenna méréseket végeztem nem sok eredménnyel.

Következő munkám már nagyobb jelentőségű volt. Ehhez előre kell bocsátanom, hogy ekkoriban kezdett felfutni a hazai TV vevőkészülék-gyártás. A frekvenciamodulált hangjelek vételéhez un. ratiodetektorokat használtak, melyekben darabonként két-két tűs germánium dióda végezte az egyenirányítást. Ha ezek minden tulajdonsága nem egyezett meg, akkor a bejövő jel amplitúdó elnyomása nem volt kielégítő. Ez időben senki nem tudta meghatározni, hogy a dióda mely tulajdonságának kell megegyeznie az optimális feltételnek. Az Izzóban — a napi tízezres gyártási volumen mellett — ratiodetektorba helyezvén egy diódát, addig cserélgették a párját, míg megfelelő amplitúdó elnyomást értek el. Ezzel a módszerrel maximálisan napi négy párt tudtak kiválasztani. Ez persze a TV gyártást közel sem elégítette ki. (Napi 10000 darab.)

Meg kellet tehát határoznom — Fischer Franci és Komarik Gyuri segítségével —, hogy mi az a rejtélyes tulajdonság, ami dönt. Mintegy nyolc hónapos kutató munka eredménye az volt, hogy az egyenáramú paraméterek mellett a záróréteg kapacitás- feszültség függősége játssza a döntő szerepet. Mérőeszközt és mérésmódszert dolgoztam ki e paraméterek egyidejű mérésére. Két darab ilyen műszer az Izzó napi termelését ki tudta szolgálni.

(A témához tartozik, hogy 1971-ben az AVISEM konferencia lakalmából Valkó Ágitól hallottam először a C-V mérésről. Részletes ismertetése után világossá vált számomra, hogy ez ugyanaz, amit mi 10 évvel korábban dolgoztunk ki, olyannyira, hogy a még a használt mérési frekvencia is pontosan egyezett. [10,5 MHz])

Ebben az időben a laborban folyó munkákat jól jellemzi a kezdeményezésemre és szerkesztésemben megjelenő HIKI közlemények. 

Ebben nem szerepel, de jelentős kutató munka volt az első hazai tranzisztoros rádió  kifejlesztése, mely munkában Hidas György, Kemény Ádám vett részt. (Szerintem az akkori világ legdrágább rádiója volt, mert a témaköltsége (1959 - ben !!!) háromszázezer forint volt. Tudomásom szerint elkészült és működött is. (Valamint szerepelt az 1959-es kiállításon is.)(Lásd ott is.)

radio.jpg

 

Meg kell említenem Házman Pista által készített első hazai sztereó erősítőt, melynek nagy sikere volt a négyes labor kiállításán.

tartalomjegyzék híven tükrözi a laborban folyó munkákról az 1958-60- as években.

Ebben az időben (és még nagyon sokáig) Kocsis Miki a transzverterekkel foglalkozott, ennek révén számos tranzisztor tulajdonságot tárt fel. Munkatársai voltak: Kápolnai György Havas Erzsi, Perger Éva. (Ez utóbbiból házasság lett.)

A laborunk több kiemelkedő kutatási eredményt is produkált, de ezek közül is kiemelkedik Ernszt Lajos téremissziós mikroszkopiai vizsgálata.

Ehhez elsősorban létre kellett hozni egy komplett ultravákuum rendszert, mely abban az időben (58-64) nem volt csekélység. A rendszer üvegből volt és higanydiffúziós és iongetter szivattyúkkal működött. A 10-10  mbar nyomást hazánkban elsőként ő állította elő.

Komoly műszaki feladatot jelentett a volfrám tű (melynek a hegye emittál) készítése. (Ez nem mindíg sikerült Lalinak.)

Lelkesen kapcsolódtam ehhez a munkához. A TKI-ban készítet RF tömegspektrométer csőhöz terveztem és építettem elektronikát. A rendszer érzékenységét azzal növeltem, hogy a rádiófrekvenciát 1 kHz - el moduláltam, így az iondetektorhoz csatlakozó szelektív erősítő nagyobb érzékenységet biztosít, mint az egyáramú. A műszer — kisebb nagyobb nehézségek árán — megépült, de bekapcsolására soha sem került sor.

Ebben a munkában „segítségemre” volt Lantos Péter, aki Goldmann Robi és Kápolnai Gyuri osztálytársa volt a Kandóban.

Lalihoz kapcsolódó emlékem az a szűnni nem tudó filozófiai vita melyben én a következetes materialista, míg Lali a szubjektív idealista álláspontot képviselte. Meggyőzni egymást semmilyen részletkérdésben sem sikerült. (Vita volt a vitáért.)

(Számos vitám volt a „Kovácsokkal” is. Ádámmali vitáinkra ő is pozitívan emlékszik vissza. Számomra az felejthetetlen, hogy ha én a „tegyük fel” fordulatot használtam, akkor ő azonnal rávágta: „ne tegyük fel, mert leesik!”
Ferivel egyik politikai vitánk odáig fajult, hogy a szó szoros értelmében leütött és én a földre estem, kis híján a halántékomat egy földön lévő oszcilloszkópba ütve. A vita passzív résztvevője Bandi Bá. ekkoron felháborodásában Ferit oldalba kapta és fejjel beleállította az ott lévő mosdóba. Erre az eseményre mindhárman emlékszünk.)

A további feladataim mindegyike az elektroncső kutatáshoz kapcsolódott. (A IV - es labor hivatalosan az „Elektroncső Laboratórium” nevet viselte, bár legtöbben a félvezető kutatásban vettek részt, elektroncsövekkel csak ketten, Franci meg én foglalkoztunk.

Franci témája a cső élettartam kutatás volt. Ebben egy alkalommal részt vállaltam, nevezetesen a katód élettartam méréshez,  annak hőmérsékletét is kellett mérni.

A katódra — kész csövek esetén — nem lehet rálátni, ezért olyan csöveket gyártattunk le, melyek anódján kicsiny ablak tette lehetővé a katód megfigyelését, illetve annak mikropirométerrel történő mérését. A mérés pontosságát növeltem azzal, hogy a pirométer lámpa áramát normálellenálláson eső feszültség digitális mérésével oldottam meg. Ezzel a hőmérséklet mérési pontossága 9000C-on ±2% volt. (Ma már ez e pontosság idejétmúlt, de 1962 - ben jelentős volt.)

Hosszú és fáradságos feladatot jelentett az Izzó által felvetett kutatási téma, mely azt volt hivatva eldönteni, hogy a nikkel katódcsövet fűtő volfrámszál szigetelését biztosító alumíniumoxid szigetelő anyag melyike felel meg a magas műszaki követelményeknek: a hazai gyártású, vagy a külföldi. (Céget nem reklámozunk!)

Az erre a célra gyártott mérőeszköz és a kutatási tevékenység két évig tartott, azzal az eredménnyel zárva, hogy mindegy a kiinduló anyag gyártási helye, annak Izzóbeli felhasználása determinálja a jó vagy rossz eredményt. Ilyen értelemben zártuk a kutatást. Az Izzó válasza az volt, hogy a TKI - nak adta tovább a témát kutatásra, eldöntendő, hogy melyik alox gyártmány a jobb? (Tanulságos történet volt.)

Ugyancsak az elektroncső témájába eső kutatási feladatom volt annak eldöntése, hogy az EH81 típusú cső okozta TV mikrofónia oka a cső konstrukciója, vagy annak kapcsolási elrendezése? Ez az Izzó és Orion közötti műszaki vita volt. Az eredményként azt állapítottam meg, hogy mindkettő.

Ezzel zárhatom is a 17-es épületben végzett kutató tevékenységem. Kiegészítésül álljon még itt az ezen idő alatt végzett „fusi” tevékenységem. Ezek mindegyike Házman Pista által tervezett tranzisztoros berendezések gyakorlati megvalósítása volt.

Az első P15 - ös tranzisztorokkal épített amatőr rádió volt. ( Pista feleségéről elnevezve Teresa-nak hívták.)(Lásd a kiállítást.)

A második: másfél voltos elemmel működő blokking oszcillátor volt, mely az akkor még kapható 3 V- os elem papírhengerébe épült be. Arra volt alkalmas, hogy a rádiók bármely hibáját meg lehetett vele állapítani. (Mind az RF, mind a hangfrekvenciás fokozatok hibáinak behatárolására volt képes.)

Ugyancsak hiba megállapításra készült „tranzisztoros TV csík generátor”, mely TV vevőkészülékek hibáinak behatárolására volt alkalmas. (Később ezt az alkotást az „Amatőr Füzetek” sorozatban Kovács Ádám „hordta a neve alatt.”

1964 március elsején a KFKI munkahelyre kerültem, ahol egy nyolctagú HIKI - KFKI közös kutatócsoport dolgozott az elektronsugaras hegesztés honosításán. A HIKI - sek a IV - es laborhoz tartoztak, ezért az itt folyó munka is része a labor történetnek.

A csoport vezetője a KFKI részéről Fóti Ernő volt, a HIKI részéről Szücs Tibor. (Marosvölgyi Kati, Vaker, majd Dodó és én alkottuk a HIKI - sek csapatát.

Az elektronsugaras hegesztést azért kívánta Fóti honosítani, hogy a reaktor fűtőelemek tokozását oldja meg vele. (Erre itthon soha nem került sor.)

Amikor bekapcsolódtam a fejlesztésbe, egy 2 kW - os berendezés, már működött és előrehaladott állapotban volt a 6 kW - os, — már iparinak számító — hegesztő elkészítése.

Feladatom volt a katód és az elektron optika kialakítása. Ez utóbbival kapcsolatban Fótival „antagonisztikus” ellentét alakult ki, ami a közös munka megszűnését eredményezte.

A téma a Fogarasi útra került a Wollítzer főosztályra, így (sajnos) megszűntem a „négyes” tagja lenni. 

 

TOVÁBB, VAGY VISSZA A TARTALOMJEGYZÉKHEZ