SZAKMAI ÉLETRAJZ

 

 

1951-tõl 1955-ig az ELTE TTK fizika szakának hallgatója voltam.

 

Abszolválás után a Postára helyeztek, ahol több munkahelyen is dolgoztam Ezek közül a Posta kísérleti Intézetében készítettem el az „Ottó motorok gyújtásának TV zavarai” című diplomamunkámat, melyet 1956-ban védtem meg.

 

1958-ban a Híradástechnikai Kutató Intézetben kaptam állást. Nyugdíjazásomig itt, illetve jogutódjánál a MEV-ben végeztem kutató, illetve műszaki-fejlesztő munkát, annak felszámolásáig (1991), mikor — műszaki főtanácsosként — nyugdíjaztak.

 

Első munkámként — harmadmagammal — kifejlesztettem a félvezető iparban ma is használatos „feszültség-kapacitás (C-V)” mérést. A továbbiakban elektroncső kutatás-fejlesztésben vettem részt 1964-ig.

 

Ekkortól a hazai elektronsugaras-hegesztés fejlesztésben dolgoztam ki egy erre a célra alkalmas katódtípust és elektronoptikai rendszert, majd részt vettem ezen eszközök gyártásában és továbbfejlesztésében.

 

A nagyteljesítményű elektronsugár alkalmazásával szerzett tapasztalatok alapján kifejlesztettem az elektronsugaras párologtatás eszközét és technológiáját és berendezés gyártását, mert e nélkül a hazai félvezető gyártást nem lehetett volna megvalósítani. (Ezen eszközökből százas nagyságrendben exportált a cég NDK-ba és a Szovjetunióba)

 

A párologtatás és ionimplantáció összekapcsolásával a rétegtapadás mértékét 5-10 szeresére növeltem. Az eljárást szabadalmaztattam. Az eljárás különösen fém-kerámia hordozó esetén jelentős.

 

A félvezető fémezéssel szerzett tapasztalatok felhasználásával — Kertész Gábor kollégámmal közösen — 1981-ben szabadalmaztattunk egy porlasztóforrás kivitelt, főként félvezető fémezésre, melyet nagy számban exportáltunk az USA-ba,  ahol  még napjainkban is gyártanak ebből a forrás családból.

 

Fenti témákban több mint 100 publikációm jelent meg.

 

A Kiváló Feltaláló kitüntetés  arany fokozatában részesültem.

 

1983-ban elnyertem a: „Töltéshordozós technológiák…” című dolgozatommal a műszaki tudomány kandidátusa, és

 

1996-ban Penning porlasztás…” cíművel a műszaki tudomány doktora címet.

 

2004-ben a BME címzetes egyetemi tanárnak nevezett ki.

 

Tagja vagyok Fizikus Társulatnak. (Két cikluson keresztül a vákuumfizikai szakcsoport elnöke, majd vezetőségi tagja voltam. Jelenleg tiszteletbeli elnöke vagyok)

 

Fizikát oktattam egészségügyi szakiskolában, és közel ötven évig vezettem gyakorlatot a BME-n.